top of page

Odklejenie się płytki paznokciowej

ONYCHOLIZA - CO TO TAKIEGO?


Onycholiza to „odklejenie się” płytki paznokciowej od łożyska. Zwykle zaczyna się od wolnego brzegu. Może być mylona z zakażeniem grzybiczym ze względu na żółte zabarwienie płytki paznokcia.


SKĄD SIĘ BIERZE?


Może pojawiać się przy niektórych schorzeniach, np.: łuszczyca, liszaj płaski, ale również przy chemioterapii oraz przy kontakcie ze środkami chemicznymi, detergentami, wodą oraz przy urazach mechanicznych.

Najczęściej występuje jednak u osób, które noszą niedopasowane odpowiednio obuwie, zbyt ciasne, zbyt wąskie, wykonane z twardego materiału. Wpływ może mieć zaburzenie w biomechanice, czyli złe ułożenie stopy, a za tym idzie niefortunne ułożenie palców. Najbardziej popularne są jednak urazy mechaniczne i mikrourazy, czyli takie, które pojawiają się bardzo często i są prawie niewyczuwalne, efekt taki niestety uzyskujemy przy źle dobranych butach.


CZY ONYCHOLIZA JEST NIEBEZPIECZNA?


W przestrzeni, która powstała pomiędzy paznokciem a łożyskiem, gromadzą się zanieczyszczenia, mogą tam być bakterie, wirusy, ale również zakażenia grzybicze. W zależności od przyczyny widoczne są różne zabarwienia – żółte, szare, brązowe, czasem czarne jeśli dostaje się np. brud.


JAK LECZYĆ ONYCHOLIZĘ?


W większości jest to problem odwracalny.

W przypadku odwarstwienia pourazowego należy obcinać paznokieć krótko i chronić go przed długotrwałym moczeniem.

Polecamy preparaty, w których głównym składnikiem są białka, np. siara z mleka ssaków (Colostrum bovinum). Preparat na onycholizę ma działać również przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, odżywczo i nawilżająco.

コメント


logo.png
bottom of page