top of page

Bolesny problem - wrastający paznokieć

Wrastające paznokcie to częsty i bolesny problem. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy boki płytki boleśnie się wbijają się w wał paznokciowy. Dolegliwość ta dotyczy najczęściej paznokci u stóp, a konkretnie paznokcia dużego palca, ponieważ jest on najtwardszy i najmocniej wbija się w skórę. Możemy wtedy odczuwać ból w trakcie chodzenia jak i nawet podczas zakładania butów - wówczas wbijanie się paznokcia jest szczególnie odczuwalne.


Ponadto może wystąpić zaczerwienienie oraz opuchlizna po bokach paznokcia, a niekiedy nawet krwawienie, w przypadku, gdy paznokieć przebije skórę. U osób, które dodatkowo dostaną nadkażenia bakteryjnego może pojawić się wydzielina pod postacią ropy. W każdym przypadku należy konsultować wrastający paznokieć z lekarzem podologiem lub podiatrą.PRZYCZYNY WRASTAJĄCYCH PAZNOKCI


Przyczyną wrastania paznokci mogą być pewne wrodzone skłonności, uraz spowodowany przez nieodpowiednie obuwie (za ciasne, za luźne, na wysokim obcasie) lub niewłaściwe obcinanie paznokci (nadmierne wycinanie jego bocznych brzegów, obcięcie zbyt krótko), oraz: skaleczenie w trakcie wycinania skórek; czyszczenie brudu pod paznokciami przy pomocy ostrych narzędzi (np. nożyczek); przytrzaśnięcie lub inne uszkodzenie paznokcia; nadwaga; predyspozycje do wrastania się paznokcia; ćwiczenia fizyczne powodujące nacisk na stopę;


WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - PROFILAKTYKA


Poniżej przedstawiam praktyczne rady, które pomagają zapobiegać wrastaniu się paznokcia.

1. Pamiętaj, aby obcinać paznokcie w poprawny sposób, nie zaokrąglaj brzegów, lecz zgodnie z ich pierwotnym kształtem czyli "na kwadratowo".

2. Po obcięciu paznokci spiłuj brzeg płytki za pomocą pilniczka.

3. Pamiętaj, aby nie obcinać paznokci za blisko skóry (może dojść łatwo do infekcji).

4. Denerwują cię wystające niepotrzebnie fragmenty paznokcia? Nie wyrywaj ich, ponieważ może dojść do urazu.

5. Unikaj noszenia wąskich butów oraz bardzo ciasnych skarpet.


Z problemem wrastających paznokci nie powinno się walczyć samemu. Najlepiej od razu skontaktować się z podologiem, celem założenia klamry ortonyksyjnej. Klamry unoszą płytkę paznokcia i przywracają jej prawidłowy tor wzrostu.


Comments


logo.png
bottom of page