top of page

Sposób na odciski

Zaktualizowano: 27 lis 2018


Odciski – potocznie zwane nagniotkami to stwardniałe miejsca na stopach, o żółtawym zabarwieniu, odgraniczone od reszty skóry, powodujące duży dyskomfort w trakcie chodzenia. Powstają w wyniku ciągłego ucisku na tkanki, np. w wyniku źle dobranego obuwia, ale również w wyniku ucisku kości na tkanki. Na skutek ucisku oraz tarcia dochodzi w tym miejscu do rogowacenia, przybierającego ostatecznie postać twardego rdzenia w kształcie stożka, który uciska tkanki, z czasem wrastając coraz głębiej powoduje ból.


Większość pacjentów zanim trafią w ręce specjalisty próbują poradzić sobie z odciskami w domowych warunkach, mniej lub bardziej skutecznymi metodami.

Usuwanie odcisków, z punktu widzenia podologii czyli specjalistycznej pielęgnacji stóp, jest jednym z prostszych zabiegów.


Podolog po prawidłowym rozpoznaniu może zaaplikować środek złuszczający miejscowo naskórek, przy czym zabieg obejmuje tylko miejsce wystąpienia zmiany.

Podolodzy mają również inne metody na usunięcie odcisku np. za pomocą narzędzi podologicznych – dłutka, skalpela czy z wykorzystaniem frezarki i specjalnych frezów próżniowych. Zabiegi wykonywane są zawsze sterylnymi narzędziami. Ważną informacją jest również to, że prawidłowo wykonany zabieg usunięcia odcisku jest nie bolesny. Po wykonanym zabiegu zostaje założony opatrunek.


Jak można zapobiegać tworzeniu się odcisków?


> Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia.

> Dokładnie osuszaj strefę międzypalcową. Szczególnie jeżeli masz palce ściśle przylegające do siebie. W tym celu używaj ręcznika z chłonnego materiału.>

> Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure. W szczególności dotyczy to miejsc przy wale paznokciowym.

> Należy korygować deformacje palców i stóp. Najlepiej pod okiem podologa, który w razie potrzeby założy odpowiednie odciążenie lub ortozy.

> W przypadku odcisków odnawialnych dobrym sposobem jest chodzenie w wygodnych butach z indywidualną wkładką ortopedyczną.

Comentários


logo.png
bottom of page