top of page

Brodawki (kurzajki) stóp

Wśród brodawek stóp rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje: głębokie oraz mozaikowe. Na ogół to pojedyncze wykwity w postaci kalafiorowatych, nieregularnych grudek. Na szczycie brodawki można zauważyć krwionośne naczynka w postaci ciemnych punkcików, co różnicuje je od odcisków. Brodawki głębokie mają kolor cielisty lub lekko brunatny. Umiejscawiają się na podeszwie stóp, wnikając głęboko w skórę, sprawiają ból przy chodzeniu. W początkowej fazie infekcji zazwyczaj pojawia się pojedyncza brodawka następnie wokół tworzą się kolejne.Kolejnym typem brodawek stóp są brodawki mozaikowe - liczniejsze od brodawek głębokich, ale też bardziej powierzchniowe. Brodawki mozaikowe są rozległe, pogrupowane w kolonie.


Jak dochodzi do zakażenia kurzajką?


Wirus nie pokona bariery, którą jest zdrowa, nienaruszona skóra. Aby doszło do zakażenia, na powierzchni kontaktu musi więc występować niewielka ranka czy zadrapanie. Stopy są w tym wypadku o tyle newralgicznym miejscem, że często ulegają otarciom, które są otwartymi wrotami dla wirusów. Ranka nie musi być duża - wystarczy niewidoczne dla gołego okna przerwanie ciągłości skóry. Sprawnie działający układ immunologiczny powinien sobie jednak poradzić nawet w wypadku, gdy wirus przeniknie do naszego ciała. Z tego powodu to właśnie osoby z obniżoną odpornością, w tym dzieci i młodzież z niewykształconym w pełni układem immunologicznym, są szczególnie narażone na “złapanie” kurzajek i powinny zwrócić specjalną uwagę na miejsca, w których mogą się nimi zarazić.

Najbardziej ryzykowne obszary to baseny, sauny i łaźnie - podobnie jak siłownie i kluby fitness. Kolejnym miejscem, do którego powinniśmy podejść ze sceptycyzmem jest salon obuwniczy. Miejscem, w którym najczęściej dochodzi do “rozsiewania” kurzajek, jest przedszkole.


Leczenie brodawek.


Do zwalczania brodawek używam w gabinecie płynów i maści zawierających środki złuszczające.

Po zabiegu najważniejsza jest odpowiednia higiena i profilaktyka zmniejszająca ryzyko zakażenia w miejscach publicznych – przede wszystkim noszenie obuwia ochronnego (np. klapek na basenie).

logo.png
bottom of page